פורום הפרעת קשב וריכוז

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
15:39

בי"ס שלחוץ לעשות אבחון

האם יש רווח כלשהו מצד בתי הספר בילדים מאובחנים?
האם ילדים מאובחנים מוסיפים תקציב לבית הספר ?
ידוע לי שבכיתה אחוז ילדים גבוה מאוד של מאובחנים.
18:31

בית ספר שלדעתך מעודד ביצוע אבחונים

שלום רב,
אענה לך מתוך מרחב הסמכות והידע שלי כרופא, ולכן תשובתי תהיה ממילא גם קצרה ויתכן ולא תספק את שאולי ציפית לשמוע.
ככלל, בעולם המערבי נמשך תת-אבחון של ילדים ובוודאי של מבוגרים.
תת אבחון = רבים שמתמודדים עם הפרתעת קשב וריכוז, לא יודעים על כך וממשיכים לסבול ולהתמודד ללא טיפול והכוונה.

בילדים, למיטב ידיעתי, יש תופעה מעניינת. יש תקופות בשנה (תחילת לימודים או תחילת מבחנים), בהן, באיזורים מסוימים (בהם גרים אנשים בעלי יכולת כספית גבוהה, ויתכן רווח של ההורים במקביל מאבחון הילדים) בהם, יש עלייה משמעותית בהפניות לאבחון.
ילדים מאובחנים מוסיפים למיטב ידיעתי תקציב לבית הספר.
להזכירך אינני מומחה בילדים אלא במבוגרים ויתכן ומשהו השתנה לאחרונה ואינני מודע לו
אולם כך ידוע לי - תקציב של הוראה מתקנת, שעות מורה, תקציב ענק לדיו שתדפיס את האבחונים הארוכים והמייגעים שחלק מאנשי המקצוע טורחים לכתוב, זמן רב של מורים ויועצים ומומחים לקריאת האבחונים הארוכים והמושקעים ודיונים ממושכים איך הופכים את התיאורים המלומדים לעשייה יומיומית עם הילד.
אכן נשמע תקציב ענק, לתהליך שלעיתים הינו ארוך מידי וספק אם רצוי....

מאידך, קיימת תופעה הפוכה.
ילד יושב מול רופא כ-16 דקות, הרופא שואל שאלות ומקבל תשובות, מוסיף עוד
30-60 דקות עם ההורים, ממלא שאלון שוב עם הילד לזמן מה, מבחן ממוחשב שהילד לא יודע מהותו והרופא לא תמיד קורא אותו או מבין בו, ומרשם לריטלין. תהליך קצר, שבית הספר לא מרויח ממנו, בוודאי לא הילד והוריו.

במבוגרים, שאינם במסגרת לימודים לרוב, לצערי הרב החברה ומקבלי ההחלטות לא לחוצים לשלוח לאבחון....
כלומר, אין הבנה עד כמה אבחון מעמיק ויסודי, כולל טיפול מקצועי, ישפרו את המצב המשפחתי והחברתי ככלל.

האם יש יותר מאובחנים מאשר לפני 20 שנה ? כן.
האם יש יותר ADHD מאשר לפני 20 שנה ? שאלה מורכבת, נשאיר לפעם אחרת.

התשובה יצאה ארוכה.

שבת שלום,
דר' אבי יקיר
לראש הפורום >

מידע על אבחון ליקויי למידה, טיפול בלקויי למידה