פורום הפרעת קשב וריכוז

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
משך אבחון ‏(שילה)
11:43

משך אבחון

במשך כמה זמן נמשך אבחון להפרעות קשב וריכוז? האם האבחון חד משמעי או שייתכנו טעויות?
15:05

משך אבחון ומיהמנות של אבחנה קלינית

שלום וברכה,
אבחון של הפרעת קשב וריכוז צריך לכלול מספר שלבים ומרכיבים, כולל מספר מפגשים של שיחה, מבחנים ממוחשבים, מילוי שאלונים, ולכן ככלל - אם מאבחנים ביסודיות, ומבצעים מיפוי שכולל לא רק כן/לא ADHD אלא איך ההפרעה באה לידי ביטוי כיום, במישורי החיים השונים, מהם מנגנוני הפיצוי שנבנו לאורך השנים, שלילה של גורמים אחרים- משך האבחון הינו כ-8 שעות שמתקיימות לאורך כשבועיים.
אבחון כפי שתיארתי מגיע לדרגת מהימנות מאוד גבוהה, אולם כיון שהאבחנה מתבססת על תיאור האדם עצמו ואין עדיין בדיקת דם או צילום מוח שיאשר או ישלול - יתכנו טעויות.

ככלל ברפואה, גם כשמדובר בדלקת ריאות, בצילום שבר, בפריחה על העור וכך גם ברפואת המוח או בבריאות הנפש, כלומר לדוגמא - במצב דכאוני או בהפרעת קשב וריכוז, יתכנו טעויות אולם יש דרכים למנוע אותן ובוודאי דרכים לתקנן.

לרוב בהפרעת קשב וריכוז במבוגרים, ה-"טעות" היא אצל המטופל שמאבחן את עצמו לא נכון : כלומר, הוא יודע על עצמו שהוא "עצלן", או "מופרע", או "אדם לא אחראי". אבחנות שהוא נושא איתו לאורך שנים והן מוטעות לחלוטין...

בברכה,
דר' אבי יקיר
לראש הפורום >

מידע על אבחון ליקויי למידה, טיפול בלקויי למידה