פורום הפרעת קשב וריכוז

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
22:52

חשיבות דברי הגננת

פניתי למרכז להתפתחות הילד דרך הקופה, ונתבקשתי להעביר לגננת טופס למילוי אודות התנהגות הילד בגן. היא מילאה את הטופס כלאחר יד, או כך לפחות נדמה לי, ולפי מה שהיא כתבה (או יותר נכון - כמעט לא כתבה), אפשר לחשוב שמדובר בילד שאין לו בכלל בעיות, חוץ, אולי, מאמא היסטרית. זאת למרות שאני רואה התנהגות שונה לגמרי, גם כשאני באה לקחת אותו מהגן, כך שלא ממש יכול להיות שבגן הוא מתנהג בצורה אחרת לחלוטין מאשר בבית. אני חוששת שבגלל שהגננת כתבה שמבחינתה הכול בסדר, לא ירצו לשלוח אותנו לאבחון. מה אפשר לעשות?
חשיבות דברי הגננת ‏(ד"ר אבי יקיר)
01:05

חשיבות דברי הגננת

שלום וברכה,
את מעלה בעיה קשה ביותר שקיימת לא רק בילדים ובגן אלא גם אצל מבוגרים ובחיים ככלל : הבעייתיות הרבה שקיימת בקביעת אבחנה או "בעיה" על סמך תצפית של אדם אחר, על סמך תיאור של התנהגות, על סמך הגדרה סוביקטיבית מהי התנהגות נורמלית ומה לא.

לכן, בתהליך אבחון כדאי לאסוף תצפיות שונות ותיאורים של אנשים שונים בזמנים שונים.

אני מניח שביקשו ממך להעביר טופס לא רק לגננת אלא שגם את תמלאי, ובוודאי תתארי.

עצם הפער שמתואר בין התנהגות של ילד בבית ובגן חשוב שייבדק. שהרי העניין איננו מי צודק אלא שיש התנהגויות של הילד שמדאיגות אותך.

לפעמים הגננת מעריכה התנהגות יחסית לילדים אחרים וטועה, לפעמים ההערכה של הגננת מעולה לאור שנים של נסיון ואינטואיציה טובה.

כך גם ביחס לאמא (או לאבא..), שיכולים לפרש התנהגות של ילדם לצד זה או אחר, ולכן הבירור ותהליך האבחון צריכים להיות מקצועיים. אם אכן כולם אומרים שאין שום בעיה תוכלי תמיד לקבל חוות דעת שנייה, לשאול בע"פ את הגננת איך כתבה כך או אחרת ולזכור שהחלטה לשלוח לאבחון אינה תלויה בגננת אלא באנשי המקצוע שבמרכז.
בברכה,
דר' אבי יקיר
לראש הפורום >

מידע על אבחון ליקויי למידה, טיפול בלקויי למידה