פורום בעיות שמיעה ומכשירי שמיעה

מורן גפני ,מנהל פורום בעיות שמיעה ומכשירי שמיעה

מנהל הפורום 
מורן גפני

תאם פגישה

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
10:46

האם אי השמת מכשירי שמיעה משפיעה על השמיעה?

שלום,
אני בן 30, וכל חיי סבלתי מבעיות אוזניים (מדלקות, ניתוח לשחזור עור התוף וכו'), וגם בצעירותי הייתי שומע מוזיקה רועשת שנים על גבי שנים.
לפני 4 שנים התחלתי לסבול מטיניטוס קבוע ומאז השמיעה שלי התדרדרה משמעותית. יש לי ירידה חדה מאוד בטונים הגבוהים (לפי בדיקת שמיעה כמובן), אך למרות זאת אני מסתדר בחיים ושומע ביום יום, וזהו מצב שלא מפריע לי, אם כי בהחלט יש מצבים שאני לא שומע טוב (בעיקר באזורים רועשים) אבל שוב, זה לא כ"כ מפריע לי ואני חיי בצורה מספקת.
הבעיה היא, שהייתי אצל רופאה בכירה לא מזמן והיא אמרה לי שאני חייב להשתמש במכשירי שמיעה ( ב 2 האוזניים), כי אם לא, אז השמיעה תמשיך להתדרדר ויכול להיות שאגיע למצב חלילה, שמכשירי שמיעה רגילים לא יעזרו לי בעתיד. היא הסבירה את זה בכך, שאם האוזן (ללא מכשירי שמיעה) תמשיך לא לשמוע צלילים מסוימים, ולמעשה היא לא תקבל את הגירוי המתאים, אני למעשה ממית אותה עוד יותר ועוד יותר וחייב לגרות אותה באמצעות מכשירי שמיעה. נורא נבהלתי, מאחר ואני עוד צעיר ולא מעוניין להתקין מכשירי שמיעה על אוזניי.
בעקבות כך, הלכתי לרופאה בכירה אחרת, והיא למעשה שללה את מה שהרופאה הקודמת אמרה לי, בטענה שעד היום לא היה מחקר שהוכיח שאי שימוש במכשירי עזר גורם לחושים חלשים להיות עוד יותר חלשים, ולטענתה, אין קשר בין הדברים. היא המליצה לעשות כל שנה בדיקת שמיעה ולראות אם יש ירידה בין בדיקה לבדיקה. בנוסף, היא המליצה לי לקבל עוד חוות דעת מרופאים מומחים בתחום - אז לכן אני שואל פה. אשמח לחוות דעת בנושא הזה. תודה.
תשובה ‏(מורן גפני )
12:00

תשובה

אבי שלום רב,
כידוע לך הרפואה היא ממש לא מתמטיקה וכמספר הרופאים כך לפעמים מספר הדעות, אבל, במקרה שפרטת אני חד משמעית מצטרף לדעתה של הרופאה השנייה
שכן לא נתקלתי מעולם בעבודה אקדמית שתומכת בדברי הראשונה.
מכשיר שמיעה מטרתו לשפר את השמיעה בזמן השימוש בו ואיננו בשום מקרה תרופה שעוצרת את המשך הירידה בשמיעה - במידה וזו תמשיך לקראת.
יחד עם זאת, במידה ואכן יש לך ירידה בשמיעה, שימוש במכשיר (אפילו רק בזמני צורך כמו על רקע רעש, בזמן עייפות בהרצאה, תאטרון וכד') ישפר מאוד את איכות חייך!
רק אם תנסה תבין....
ד"ר מוטי בכר
רופא אא"ג מומחה
16:27

קודם כל תודה

במידה ואני חיי בצורה מספקת, ז"א הירידה בשמיעה לא מפריעה לי לתפקוד היום יומי, ואני מחליט לא לשים מכשירי שמיעה - אין לזה שום השפעה על העתיד שלי מבחינת השמיעה, נכון?
שנית, באם אני כן אשים מכשיר שמיעה באופן זמני כפי שרשמת (תאטרון, הרצאות וכו') - האם זה לא יגרום לי להתרגל למכשיר? ז"א אני עלול להגיע למצב שאחוש שמיעה לקויה יותר כשאהיה בלי מכשיר?
תשובה ‏(מורן גפני )
12:03

תשובה

אבי שלום,
מכשירי שמיעה או אביזרי עזר לשמיעה אמורים לתת לך תחושה של "קלות שמיעה" - ומכאן, אם ישפרו את איכות חייך במצבים מסוימים יתכן ותרצה להרכיבם יותר שעות ביום - וזה אומר שתרצה להתרגל אליהם...
לגבי שאלתך הראשונה, ככל שמתאימים מכשירי שמיעה בשלב מוקדם יותר, ההתאמה לרב מוצלחת יותר וההסתגלות פשוטה יותר.
ממליצה לך להגיע לפגישת יעוץ עם הבדיקות שברשותך ולקבל מענה לכל שאלותייך.
בברכה,
מורן גפני
קלינאית תקשורת
לראש הפורום >

מידע על מכשירי שמיעה ואביזרים