פורום בעיות שמיעה ומכשירי שמיעה

מורן גפני ,מנהל פורום בעיות שמיעה ומכשירי שמיעה

מנהל הפורום 
מורן גפני

תאם פגישה

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
10:32

ליקוי הבנה בשמיעה = דיסקרימנציה

מנסיון מר של כ 15 שנה (אצלי) + שני בני משפחה ללא קירבה גנטית אלי + 4 זוגות מכשירים + 4 מכונים אני יכול להצהיר כך: כאשר הבעיה היא הגברה יש פתרונות טובים ואפילו לא יקרים ואחוז ההצלחה גבוה - ואותו מצטטים לקהל הפוטנציאלי. כאשר הבעיה היא בהבנת המדובר - במיוחד בתנאים של רעש סביבתי - ממש אין הצלחה. מה שתורם לחוסר ההצלחה היא גם הסביבה השקטה בה מבוצעת התאמה של מכשירים וגם העובדה שכל מכון מיצג יצרן אחד וגם כשהמכון ישר והוגן הוא אינו יכול להמליץ על מכשיר של יצרן אחר שהוא אינו מכיר. הנוסף, במכשיר מתקדם אפשר לכוון עשרות - אם לא מאות - פרמטרים. השיטה של לכוון אחד או שניים ולנסות לשבועיים ואז לשוב לכיוון נוסף שוחקת את הפציינט, אם לא אלחר 5 ביקורים אז לאחר 10 מגיעה נקודת שבירה והרמת ידיים. אז הנה השאלות :
האם יש עדיין מכונים שקשורים עם כמה יצרנים ?
האם יש מכונים שהפנימו שהתאמה בתנאי שקט היא לא רלבנטית?
האם יש כבר דרך נוחה לבצע כיוון אצמי של המכשיר בלי לרכוש ציוד בכמה מאות דולרים? (תוכנה כבר מופצת על ידי היצרנים מזה כמה שנים).
תודה
תשובה ‏(מורן גפני )
18:49

תשובה

שלום דן,
טענותיך גורפות מדי וכלל ועיקר אינן מדוייקות .
ראשית, במכוני השמיעה נמדדת ההצלחה בשיפור התפקוד השמיעתי של המטופל בכלל המצבים שאליהם הוא מורגל כולל הבנת דיבור בסביבות מורכבות ועל רקע רעש.
יכולת הבנת הדיבור עם מכשירי שמיעה מושפעת מגורמים רבים, ובניהם חומרת הירידה בשמיעה, ציון "הדיסקרימציה" - מדד שנבדק בבדיקת השמיעה והוא היכולת להבין מילים חד הברתיות בעוצמה נוחה ובתנאים סטריליים, וכן הרמה הטכנולוגית של המכשיר הנבחר. אפשר לומר בצורה די חד משמעית שככל שהמכשיר משוכלל יותר יש לו מנגנונים טובים יותר לשיפור ההבנה ולהתמודדות עם רעשי הרקע (כמובן עד לרמה מסוימת וכתלות בגורמים שציינתי).
לגבי יצרנים ומכוני שמיעה שונים: ראשית, מכון שמיעה אכן ממליץ על דגמי המכשירים איתם הוא עובד. התאמה וכיוונים גם אם מתבצעים בתנאי המכון, לוקחים בחשבון את תנאי הרקע אותם חווה המשתמש אבל, לא ניתן לוותר על חוייתו הסובייקטיבית של המשתמש. על כן לעיתים נדרשים מספר ביקורים במכון השמיעה - הדבר מאפשר כיוון אופטימלי ומדויק לצרכי המשתמש.
צר לי לאכזבך, אבל לא מדובר כאן בריקוד טנגו מתוזמר מראש וישנם שלבים בתהליך אשר לא ניתן לוותר עליהם.
*יש מכונים אשר עובדים עם מספר יצרנים.
*התוכנה לכוונים של מכשירי שמיעה, מופצת מהרגע בו מיוצרים מכשירי שמיעה המכוונים באמצעים אלה, אבל זו אינה תוכנה לשימוש עצמי אלא לשימוש מקצועי ולכן התשובה לשאלתך היא: אין. התוכנה היא לשימוש מקצועי בלבד ומיועדת לקלינאי תקשורת שהתמחו בתחום מכשירי השמיעה. פרמטרים רבים נלקחים בחשבון ע"י קלינאי תקשורת מנוסים ומוסמכים, אלה אינם פתרונות הניתנים ע"י "הוראות למשתמש" בתפעול מכשיר.

בהצלחה
מורן גפני
קלינאית תקשורת
לראש הפורום >

מידע על מכשירי שמיעה ואביזרים