פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
08:38

שינוי בהגייה

שלום רב,
אני בן 48 . לפני כחודשיים וחצי עברתי עקירה של שן טוחנת מאחור ואני לקראת הכנת שתל.
לאחרונה שמתי לב שיש שינוי מינורי בהגייה של חלק מהאותיות והעיצורים (בעיקר אותיות שיניות כמו "צ", ס", ז"...). האם יש לכך קשר לעקירה ?

בתודה מראש,
שינוי בהגייה ‏(ד"ר טופז אגוז-ליבשטיין)
09:45

שינוי בהגייה

שלום אבי

בעת הגיית הצלילים השורקים (צ, ס, ז וגם ש הינו צליל שורק) הלשון ממוקמת מאחורי השיניים והאויר זורם על הלשון במרכז הפה ויוצר את 'השריקה'.

אתה מתאר עקירה של שן אחורית ועל כן אני לא בטוחה לגבי ההשפעה של העקירה על ההגייה הספציפית הזאת, אך קשה לי לאבחן באופן מדויק מבלי לשמוע את ההגייה שלך ולראות איזו שן בדיוק עקרו לך ומהו המיקום שלה.
כמו כן, חשוב לציין כי הפקת העיצורים השורקים דורשת שליטה מדויקת ועדינה בתנוחה של אברי ההיגוי (הלשון, הלחיים, השפתיים), ובכיוונו ועוצמתו של האוויר הזורם בפה, כך שלעקירה עשויה להיות השפעה מסוימת על ההגייה, אבל בכדי לקבוע זאת בודאות יש צורך לשמוע את אופן ההפקה ולראות את תנוחת אברי ההיגוי שלך בזמן ההפקה.

אם לאחר השתל עדיין תרגיש קושי בהגייה כדאי לפנות לקלינאית תקשורת לייעוץ.

בהצלחה רבה

טופז
10:06

שינוי בהגייה

ראשית , תודה רבה.
את צודקת . השינוי מתבטא גם באות "ש"..
רציתי רק לומר שהשינוי אינו נשמע לאחרים אלא רק מורגש אצלי. לדברי רופאת השיניים לא אמורה להיות השפעה על ההיגוי בטווח כ"כ קצר מאז העקירה...
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת