פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
13:03

איחור בדיבור ובהליכה

בת אחי בת שנה ושמונה חודשים והיא לא הולכת ולא זוחלת. היא יושבת לבד אבל לא הולכת גם לא עם עזרה. היא גם לא מדברת ברור גם מילים כמו אמא ואבא היא לא אומרת באופן ברור. אחי ואשתו לא לוקחים אותה לטיפול. האם לא חשוב שהם יטפלו בשתי הבעיות כבר עכשיו ולא יחכו? האם יש קשר בין האיחור בדיבור ולחוסר ההליכה של הילדה? מה חשוב שהם יעשו?
איחור בדיבור בגיל שנה ושמונה חודשים ‏(ד"ר טופז אגוז-ליבשטיין)
19:28

איחור בדיבור בגיל שנה ושמונה חודשים

שלום הדר,

לגבי השפה והדיבור- בגיל שנה ושמונה חודשים נצפה שהילד כבר יפיק מילים ראשונות כמו- אבא, אמא, אוטו, בקבוק, קולות של חיות וכדומה, ולעיתים אף יתחיל בצירופים ראשונים כמו 'הנה אבא', 'הנה אוטו'. בגילאים הללו הילדים עדיין לא הוגים את המילים באופן מלא וברור כמו מבוגר, וזה בסדר. רכישת הדיבור הנה תהליך אשר בראשיתו ילדים משבשים את המילים והוגים אותם באופן חלקי. חשוב לבחון האם לאחייניתך ישנן מילים ראשונות גם אם לא הוגה אותן באופן מלא, האם היא מבינה הוראות פשוטות כמו 'בואי אליי' 'תני לי את הבקבוק', וכן כיצד היא מתקשרת עם סביבתה באופן כללי. לגבי ההתפתחות המוטורית כדאי לבדוק עם פיזיותרפיסט התפתחותי מהי הנורמה לגיל. אבל בכל מקרה אם אחיך מרגיש כי יש קושי כל שהוא לפי התחומים שציינתי, בגילאים הצעירים כדאי לפנות להתפתחות הילד שם בוחנים את הילד מספר מטפלים במספר תחומים כולל קלינאי תקשורת, מרפא בעיסוק, רופא התפתחותי וכו, זאת כדי לבחון מהם הקשיים של הילד ולטפל בו בשיתוף פעולה מלא בין המטפלים.

בהצלחה רבה,
טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת