פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
16:27

בן 20 חודש לא מדבר

בן 20 חודש עדיין לא מדבר בדיקת שמיעה תקינה משתמש בג'סטות עמ"נ להשיג את מבוקשוו. מתעקש עד להשגה.חכם סקרן ומבין אך לא אומר שום מילה חוץ מ "דה,דה" .מה עושים??
בן 20 חודשים ועוד לא מדבר ‏(ד"ר טופז אגוז-ליבשטיין)
08:38

בן 20 חודשים ועוד לא מדבר

שלום הנרי,

אתה מתאר פעוט סקרן וחכם ומתרשם מהבנה תקינה. ילדים מתחילים להפיק מילים ראשונות בסביבות גיל שנה עד שנה וחצי, כאשר אנחנו מתייחסים למילים ראשונות בגילאים הללו אנו מתייחסים גם לחצאי מילים (כמו למשל 'בה' לבובה) וגם לקולות של בעלי חיים ('מו' לפרה למשל), נסה לבחון האם לבנך מילים ראשונות מן הסוג הזה? או האם אין לו הפקות כלל?

כמו כן, בכדי לבחון את הקושי שאתה מתאר חשוב לבחון גורמים נוספים, יש להתייחס גם לכוונות התקשורתיות שמביע בנך וכן ליכולות הבנת ההוראות שלו. חשוב גם להתייחס למשתני רקע שונים אותם לא ציינת בשאלתך- כמו ההיסטוריה הרפואית, כמות השפות המדוברות בבית, וכן לבצע הערכה התפתחותית כללית כולל התפתחות מוטורית.

אני ממליצה לכם להתייעץ עם רופא הילדים שמכיר את הילד, ולפנות להערכה שפתית ותקשורתית מעמיקה יותר אצל קלינאית תקשורת כדי שתוכל להתרשם באופן רחב יותר מיכולותיו השפתיות והתקשורתיות של בנך.

ובינתיים, חשוב מאוד לדבר עם בנך כמה שיותר, להקריא לו ספרים, לשחק ולהנות איתו.

בהצלחה,

טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת