פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
16:04

אוצר מילים קטן

שלום טופז
הבן שלי לא מדבר משפטים שלמים וגם אוצר המילים שלו לא גדול למרות שאנחנו מדברים איתו הרבה ושואלים אותו שאלות וקוראים לו סיפורים.הוא בן 3.5. איך אפשר להגדיל את כמות אוצר המילים שלו?
הרחבת אוצר מילים ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
10:14

הרחבת אוצר מילים

שלום רוית,

בגיל שלוש וחצי נצפה לשימוש במשפטים פשוטים ולרכישה של משפטים מחוברים ומורכבים יותר. כמו כן, נצפה לאוצר מילים גדול. ולכן אני ממליצה לך לפנות לאבחון קלינאי תקשורת וכן לבצע בדיקת שמיעה לבנך.

לגבי הרחבת אוצר המילים-
ילדים לומדים מילים חדשות ע"י חשיפה חוזרת של מילים בסביבתם. למידה בהקשר מסוים תאפשר חיזוק של הקשרים בין המילים שהילד מכיר למילים החדשות וכך תקל על למידתן.
החשיפה צריכה להיות באופן טבעי ונינוח. למשל בהקשר מסוים כמו התארגנות בבוקר לגן כדאי לתאר מה עושים ואף להרחיב: "עכשיו נלבש את החולצה, איזו חולצה יפה ואדומה", "ננעל את הנעלים על הרגליים". מה שצריך לעשות בעצם זה לדבר המון בכל מיני מצבים טבעיים בבית (הכנת ארוחה, אמבטיה, ניקיון בבית ועוד) ולתאר כל מה שקורה.
ממה שאת כותבת אתם סה"כ עושים זאת באופן טבעי, מדברים עם בנכם ומקריאים סיפורים שזה מצוין. אולם כדאי להמנע משאלות מרובות, זה עשוי לעיתים ליצור לחץ על הילדים. כאשר בנכם מדבר במקום לשאול שאלות נסו לחזור על דבריו ולהרחיב את המבעים שלו, אם למשל הוא אומר "הנה אוטו", אמרו: "נכון, הנה אוטו גדול נוסע בכביש".

כאשר תפנו לאבחון קלינאי תקשורת הוא יוכל לכוון אתכם ולתת המלצות ספציפיות שמתאימות לכם ולבנכם.

המון בהצלחה, וגמר חתימה טובה!
טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת