פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
12:01

מים באוזניים

שלום, מה זה מים באוזניים, ולמה זה מפריע להתפתחות של דיבור דווקא?
נוזלים באוזניים ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
18:34

נוזלים באוזניים

שלום ליבי,

השם הרפואי לנוזלים באוזניים הינו Effusion OME – Otitis media with, הכוונה היא לנוזלים שאינם מוגלה ומצטברים באוזן התיכונה (החלל שנמצא מאחורי עור התוף) כתוצאה מהצטננות, כאבי גרון או זיהום בדרכי הנשימה העליונות. בזמן הצטננות, התעלה הצרה שמחברת בין האוזן התיכונה לחלל האף והלוע עשויה להיחסם. במצב כזה האוזן התיכונה לא מאווררת והרקמה מתחילה להפריש נוזל, הנוזל כלוא מאחורי עור התוף, מצטבר שם ומפריע לתפקוד התקין של עור התוף. הנוזלים עשויים להתייבש מעצמם, אך במקרים מסוימים הם נשארים לתקופה ממושכת יותר ועלולים לגרום לירידה זמנית בשמיעה ואף להפוך לדלקת. התופעה שכיחה בעיקר אצל ילדים עד סביבות גיל חמש- אז מבנה התעלה עדיין לא בשל לגמרי.
אחת מבעיות השמיעה הנפוצות בגילאים צעירים נובעת מנוזלים באוזניים. לעיתים קרובות קשה להורה לדעת שלילד יש נוזלים וליקוי בשמיעה, מאחר והנוזלים באוזניים לא מלווים בתופעות לוואי כמו כאבים, אודם או חום, ומתבטאים בד"כ בירידת שמיעה בלבד. כך שניתן לגלות אותם רק במהלך בדיקת רופא אף אוזן גרון ובדיקת שמיעה. בדיקה נוספת שחשובה לגילוי הנוזלים באוזניים היא בדיקת הטימפנומטריה הבודקת את תנועתיות עור התוף, במקרים בהם לילד יש נוזלים נראה בבדיקה ירידה בתנועתיות של עור התוף.

ולגבי הקשר להתפתחות השפה והדיבור-
הן השפה של הילד והן אופן הדיבור שלו מושפעים מהשמיעה ונשענים על פידבק (משוב) שמיעתי. ילד עם בעיית שמיעה עלול להפסיד קלט רב של השפה הסובבת אותו, וכתוצאה מכך לסבול מחסך שפתי שעלול להוביל לאיחור בהתפתחות השפה או לשפה דלה ונמוכה מן המצופה בהתאם לגיל. כמו כן, ילד הסובל מבעיית שמיעה עלול לפתח שיבושי היגוי מכיוון שהוא שומע באופן שונה חלק מההגאים (הצלילים) המופקים בסביבתו. וכן, הוא אינו שומע גם את עצמו היטב כך שחסר לו הפידבק (המשוב) השמיעתי שמאפשר לו לתקן את אופן דיבורו.

ולכן, בכל מקרה של חשד לירידת שמיעה, גם אם הילד לא מתלונן על כאבים ולא מופיעים שום סימנים נוספים כמו חום או הפרשה מהאוזן, מומלץ לפנות לרופא א.א.ג ולבדיקת שמיעה וטימפנומטריה.

הרבה הצלחה,
טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת