פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
20:43

גמגום אצל ילד בן 4

שלום, רציתי לשאול מה גורם לגמגום אצל ילד בן 4, ואיך אפשר להתמודד עם זה.
גמגום בגיל 4 ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
22:01

גמגום בגיל 4

שלום עדי,

הסיבה לגמגום אינה ברורה לגמרי, מחקרים מצביעים על מספר גורמים שונים לגמגום כולל גורמים תורשתיים וגורמים אורגניים ופיזיולוגיים. ההנחה היא שכאשר הגורמים הללו משולבים עם השפעות התפתחותיות וסביבתיות הם גורמים לחוסר שטף בדיבור.

הגמגום עשוי להופיע לראשונה בגיל צעיר, בין 2-6 שנים, הוא בדרך כלל מחריף במצבים של עייפות או התרגשות. בכ-75% מהמקרים הגמגום חולף ללא טיפול. אולם עם הופעת הגמגום מומלץ לפנות לקלינאי תקשורת לקבלת הדרכה וסיוע.

ולכן, אני ממליצה לך בכל מקרה לפנות לאבחון קלינאי תקשורת. לאחר האבחון תוכלו גם לקבל הדרכה מהקלינאי, ולדעת האם יש צורך בטיפול או רק במעקב. מטרת הטיפול בגילאים הקטנים היא בעיקר למנוע מהילד תחושת חוסר אונים והחמרה נוספת של הגמגום, לאפשר לו תקשורת טובה, ולאפשר לו דיבור שוטף יותר. הטיפול נעשה באופן של משחק, הילד נפגש עם קלינאי תקשורת פעם בשבוע, הוא חווה מצבי שטף ולומד לדבר באופן איטי ורך.

ובינתיים עד שתגיעו לאבחון, חשוב להקשיב לילד בסבלנות ולא לתת לו להרגיש שקיימת בעיה. מומלץ לא להשלים מילים או משפטים, ולא לתת לו עצות כגון "דבר לאט", "תנשום עמוק", "תחשוב לפני שאתה מדבר". חשוב להתרכז בתוכן דבריו, ולתת לו להרגיש שאתם מעוניינים בדבריו, ולא לקטוע אותו או להשלים עבורו את הנאמר. חשוב מאוד לחזק את הילד ולהדגיש את הדברים שהוא טוב בהם ולא להתרכז דווקא בדיבור שלו.

את יכולה גם להיכנס לקישור הבא הכולל עצות כיצד לדבר עם הילד בזמן גמגום וכיצד להתייחס לגמגום:

http://www.steiner.co.il/speech/stuttering_parents_guide.asp

בהצלחה רבה

טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת