פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
01:49

קשיים בדיבור בעקבות אירוע מוחי

שלום, סבתא שלי אישה מבוגרת כבת 80 , עברה אירוע מוחי ואיבדה את היכולת לדבר .. היא יכולה לקרוא טיפה ממש שתי מילים בשעה וגם זה בקושי.. אבל לדבר בכלל לא ממש ממש קשה לה , מה אפשר לעשות ?? יכול להיות שזה ישתקם ? איזה טיפול אפשר לעשות, איזה תרגילים ?? אני אשמח לתשובה , תווודה רבבבה !!!!!!
אפזיה ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
12:17

אפזיה

שלום חן,
הפרעת שפה ודיבור הנגרמת עקב אירוע מוחי נקראת אפזיה. לשפה ארבעה מרכיבים: דיבור, הבנת הדיבור, קריאה, כתיבה. ההפרעה מתבטאת בכל אחד מהמרכיבים הללו, אך היא יכולה להיות בולטת יותר במרכיב מסוים ומצומצמת באחר כתלות במיקום הפגיעה המוחית.
במקרים כאלה כדאי לפנות בהקדם לאבחון וטיפול קלינאית תקשורת, קלינאית התקשורת תאבחן את הבעיה, היא תיתן לכם הדרכה ורעיונות לעבודה בבית ואף תטפל בקשיים של סבתך ותיתן לה תרגילים שונים בכדי לשפר את יכולת הדיבור. הטיפול עשוי לעזור ולהקל על קשיה וסבלה של סבתך.
בינתיים כדאי לכם למצוא דרכים חלופיות לתקשר עם סבתך, תנסו לתקשר איתה דרך תמונות למשל, בהמשך כשתגיעו לטיפול, קלינאית התקשורת תוכל לעזור לכם לבנות "לוחות תקשורת" המכילים תמונות מחיי היום יום של המשפחה. אפשר גם לנסות לשחק יחד משחקי זיכרון פשוטים מאוד ומשחקי לוטו, אם סבתך מצליחה לכתוב אפשר אולי לעבוד איתה על כתיבה וקריאה של דברים בסיסיים כמו שמות בני המשפחה ופריטים יומיומיים.
קשה לי להנחות אותך בדיוק כיוון שמעל דפי האינטרנט אני לא יכולה לדעת מהו בדיוק המצב של סבתך וחשוב לא לתסכל אותה ולהתאים לה את הטיפול על פי הצרכים שלה. ועל כן אני ממליצה לפנות בהקדם לאבחון שפה ודיבור.

בהצלחה רבה והרבה כוח
טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת