פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
22:02

דיספרקסיה ורבלית ומילולית

בני בן 2.10 חודשים,אובחן ע"י ק.תקשורת בדיספרקסיה.אומר הרבה מילים ,איזה תירגול יכול לעזור לו? וכמה זמן הטיפול יכול להימשך?
דיספרקסיה ורבלית ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
15:33

דיספרקסיה ורבלית

שלום לילך,

קודם כל טוב שעברתם אבחון מוקדם כך שאתם יכולים לעזור לבנכם בהקדם ולקדם אותו כמה שיותר, בדיספרקסיה ורבלית יש חשיבות גדולה לאיתור ולטיפול מוקדם ואינטנסיבי.

אני אסביר קצת מהי דיספרקסיה ורבלית-
דיספרקסיה ורבלית התפתחותית (Developmental verbal dyspraxia) הינה הפרעה שפתית בתכנון המוטורי של הדיבור. בזמן הדיבור אנו מבצעים תנועות רבות, עדינות ומתואמות היטב של אברי ההיגוי השונים- הלשון, הלסתות, השפתיים והחיך. במקרים של דיספרקסיה ורבלית, מסיבות שעדיין אינן ברורות לגמרי, ישנו קושי בתכנון ובתיאום בין התנועות הללו. הקושי עשוי להתבטא בדיבור לא ברור, החלפת צלילים במילה, קושי ברצפי מילים וצלילים ועוד. בדיספרקסיה ורבלית יכול להיות קושי רק בדיבור, אך לעיתים הקושי הוא בתנועות הפה בכלל, גם בזמן האכילה או הבליעה ואז נראה גם ריור.

כמו שכתבתי, טיפול מוקדם חשוב, הטיפול ניתן על ידי קלינאי תקשורת ובמהלכו מתרגלים עם הילד על ידי משחק את הפקת הצלילים השונים בעברית, ואת הפקת המילים. כל זאת בהדרגה, מהקל אל הקשה יותר (כתלות כמובן בקשיים של הילד שנמצאו באבחון). למשל, בהפקת מילים הקלינאי יתרגל עם הילד הברה אחת ויעלה בהדרגה במספר ההברות במילה. לעיתים ניתנים תרגילים לשיפור היכולת המוטורית של השרירים השונים בפה- למשל נשיפה על צמר גפן, ואפילו פרצופים מצחיקים מול המראה שמחזקים את שרירי הפנים. אולם, יש גישות שונות לטיפול בדיספרקסיה, אני מאמינה שאחרי האבחון וההכרות הראשונית קלינאי התקשורת ידע להתאים לילדכם את הטיפול הטוב ביותר.

חשוב לבחון האם יש קושי רחב יותר בתכנון המוטורי (למשל – ריצה, קפיצה הליכה ואפילו כתיבה וציור בגילאים מאוחרים יותר) לשם כך כדאי לפנות לאבחון מרפא בעיסוק או פיזיותרפיסט, למרות שבנך צעיר מאוד אז אני מניחה שאתם שייכים למסגרת של התפתחות הילד והוא אובחן על ידי מספר מטפלים.

לגבי משך הטיפול, זה תלוי במספר גורמים- חומרת הלקות, גיל תחילת הטיפול- אתם מתחילים בגיל צעיר וזה מצוין, התרגול בבית- ככל שתתרגלו יותר כך ילדכם יתקדם יותר, יש חשיבות גדולה גם לרצון של הילד להתקדם ולהנאה שלו מטיפול. ברב המקרים הטיפול הוא ממושך אך מרבית הילדים מתקדמים יפה על ידי טיפול ותרגול אינטנסיביים.

בינתיים בבית- תחזקו את ילדכם כל הזמן, חשוב שהילד יחוש ביטחון; תעודדו כל הפקה קולית שלו וכאשר הוא משבש מילה אל תעירו לו דבר, פשוט חיזרו על המילה באופן תקין ותשמשו לו דוגמא; תשירו איתו יחד כמה שיותר שירים ודקלומים, דיספרקסיה בדרך כלל משפיעה יותר על דיבור רצוני ופחות על דיבור "אוטומטי", אולם אם הוא בוחר שלא להצטרף, או שאינו רוצה לדבר- אל תאלצו אותו לכך, השיחות והשירים ביניכם צריכים להוות זמן איכות כיפי ולא להעיק על הילד

והכי חשוב- תהנו ממנו ומכל רגע איתו!

בהצלחה וחג אביב שמח!
טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת