פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
אני צריכה עזרה ‏(לא לפרסום)
13:02

אני צריכה עזרה

אני מכירה מישהי בכיתה ח' שמאז הגן לא מדברת, היא לא אילמת אבל בבית הספר ועם כמה מהאנשים המבוגרים היא לא מדברת, למה? והיא ממש לא ביישנית ככה ברגיל עם חברות או בבית. בית ספר היא אפילו לא עונה תשובוות ויך שהוא מסתדרת אבל בקושי. מה עושים?
אילמות סלקטיבית ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
19:44

אילמות סלקטיבית

שלום לך,

המקרה שאת מתארת מתאים להפרעה שנקראת אילמות סלקטיבית (Selective Mutism). זוהי הפרעה התנהגותית המופיעה בגיל הילדות ומתאפיינת בחוסר דיבור במצבים חברתיים מסוימים באופן תמידי, למרות יכולת דיבור תקינה ומלאה ותפקוד חברתי תקין במצבים חברתיים אחרים. כך שאנשים/ילדים עם אילמות סלקטיבית מדברים עם אנשים מסוימים בלבד, ושותקים בסיטואציות אחרות, גם לחש או הימנעות מקשר עין הן תופעות שעשויות להתלוות להפרעה.

אילמות סלקטיבית בדרך כלל מתחילה בילדות ויכולה להמשך אף מספר שנים עד לבגרות, כמו אצל חברתך. אילמות סלקטיבית נקשרת לרב כתגובה לחרדה חברתית ופחד מאנשים ומסיטואציות חברתיות לא מוכרות. אלו הם אנשים/ילדים שבבואם במגע עם אנשים לא מוכרים חווים מתח ופחד ולכן לא מצליחים לדבר.

את מתארת בחורה שמאז הגן לא מדברת בסיטואציות חברתיות, הכניסה לגן היא כניסה לאזור זר ולא מוכר עבור הילד ובהחלט יכולה להוות זרז להפרעה שכזאת. החרדה החברתית עשויה להיגרם גם מהמפגש עם בעלי סמכות, כמו הגננת בגן או בהמשך המורים בבית הספר. ברב המקרים הילדים רוצים לדבר אך פשוט לא מסוגלים לכך בגלל החרדה, הפחד והמבוכה.
הדיבור והתקשורת הם בסיסיים מאוד וחשובים כל כך לתפקוד שלנו, ובמקרים האלה, כמו המקרה שאת מתארת ישנה מצוקה גדולה ופגיעה משמעותית בתפקוד, אני מניחה שלחברתך קשה מאוד כיוון שאינה יכולה לדבר עם המורים בבית ספר.

במקרה שאת מתארת החרדה קיימת תקופה ארוכה מאוד בחייה של חברתך ואני בטוחה שהקושי רב מאוד. כדאי לפנות למישהו שיכול לעזור כמו יועצת בבית ספר או להורים, ובהמשך לפנות לטיפול רגשי אצל פסיכולוג בכדי להבין מאיפה נובע הקושי ומה מקור החרדה, ולפתור את הקושי.

חשוב להבין שהאילמות הסלקטיבית היא לא הבעיה עצמה אלא הסימפטום של החרדה, אנשים רבים חווים חרדות- מבעלי חיים, מטיסות, מגבהים ועוד- זה בהחלט דבר שקיים, וכמו כל אחת מהחרדות הללו הטיפול בהחלט יכול לעזור, קשה לצפות מאדם לפתור את הבעיה בעצמו – בהחלט יש צורך לפנות לעזרה.

טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת