פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
09:12

פקקים באוזניים

שלום, מה זה פקקים באוזניים, ואיך זה מפריע להתפתחות דיבור של ילד?
פקקי שעווה באוזניים ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
10:32

פקקי שעווה באוזניים

שלום גלית,

כשהרופא אומר שלילד יש פקקים באוזניים הוא מתכוון להצטברות של שעווה, או בשפה מקצועית צרומן (cerumen).
האוזן בנויה משלושה חלקים- האוזן החיצונית הכוללת את האפרכסת, תעלת השמע ועור התוף; האוזן התיכונה הכוללת את שלוש עצמות השמע; והאוזן הפנימית הכוללת את השבלול. השעווה מצטברת באוזן החיצונית וחוסמת באופן חלקי או מלא את תעלת האוזן החיצונית ובכך יוצרת "פקק" באוזן.
השעווה שמנונית, דביקה וצמיגית ותפקידה להגן ולנקות את האוזן מחיידקים, פטריות ולכלוך. השעווה גם מקשה על כניסת נוזלים לאוזן.

השעווה מצטברת לכדי פקק בעיקר כאשר מנקים את האוזן עם קיסמי אוזניים שבעצם דוחפים את השעווה חזרה ולא נותנים לה להתפנות לבד ואז נוצר הפקק. במקרים מסוימים גם קיימת נטייה מוגברת להצטברות שעווה או שתעלת שמע צרה יחסית ואז גם עלול להיווצר פקק שעווה. בכל מקרה, מומלץ לנקות את האוזן עם מגבת לחה מחוץ לתעלת השמע בלבד.
כאשר מצטבר פקק שעווה הוא עשוי לגרום לכאב, לחץ באוזן וירידת שמיעה, ואז מומלץ לפנות לרופא אף אוזן גרון לניקוי הפקק. הרופא יוציא את הפקק על ידי הזרמת מים בלחץ גבוה או על ידי שאיבה בוואקום. קיימות בשוק טיפות שונות שניתן לטפטף באוזן בכדי למנוע את הצטברות השעווה- כדאי להתייעץ עם א.א.ג ולקבל את המלצתו.

לגבי הקשר להתפתחות שפה- פקק שעווה באוזן עשוי לגרום לירידה בשמיעה. ילד עם ירידה בשמיעה עלול לפספס קלט של השפה הסובבת אותו ולסבול מחסך שפתי. אולם, הירידה הנגרמת מפקקי אוזניים היא קלה בדרך כלל וכשמגיעה לבדה לא אמורה להשפיע באופן מאוד משמעותי על התפתחות השפה. היא בהחלט יכולה להחמיר ירידה קיימת (למשל במקרים בהם לילד יש נוזלים באוזניים וגם פקק שעווה), או להקשות עוד יותר על ילד עם קושי שפתי קיים. ולכן, בכל מקרה של פקקים כדאי לפנות לא.א.ג בכדי לטפל בכך.

חג שמח,
טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת