פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
00:31

שפה "גבוהה מדיי"

שלום. הילד שלי, בן חמש וחצי, מתבטא בשפה מאוד גבוהה. כנראה שזה קשור לעובדה שבבית מדברים עברית תקנית (אשתי עורכת תוכן) וזה משפיע על הילדים. אבל, נדמה לי שזה מפריע לו בתקשורת עם ילדים בני גילו, ולפעמים נדמה לי ש"הוא לא כמו כולם". האם יכול להיות ששימוש בשפה גבוהה דווקא מצביע על איזשהו ליקוי (חוסר יכולת להתאים את השפה לסיטואציה וכד'). תודה.
שפה גבוהה מידי ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
09:31

שפה גבוהה מידי

שלום אורי

פרגמטיקה היא אחת מתחומי השפה שאנו מתייחסים אליהם, הפרגמטיקה כוללת את היכולת להתאים את השפה והדיבור למשתנים שונים כולל ההקשר של השיח וכן הידע והמאפיינים של המאזין שמולנו (גילו, ההכרות איתו וכדומה).

אולם שימוש בשפה גבוהה בלבד אינו מספיק כדי לקבוע שישנו קושי או לקות תקשורתית. חשוב לבחון גורמים נוספים כמו אבני הדרך שהילד עבר במהלך התפתחות השפה; היכולות התקשורתיות הלא מילוליות שלו כמו הבנת שפת גוף, קשר עין; הרצון של הילד בקשר חברתי ובשיתוף האחר ברגשותיו ועוד.

בשאלתך אתה מתאר כי ילדך מדבר בשפה גבוהה כיוון שזו השפה אליה הוא נחשף בבית ולא נשמע שיש סיבה לדאגה. אולם, כמובן שמעל דפי האינטרנט אינני יכולה לדעת בוודאות. ועל כן, אם קיים קושי באחד הגורמים שציינתי או שקיים חשש בליבך מומלץ לפנות לאבחון מקצועי כדי לשלול ליקוי כל שהוא.

בהצלחה ושבוע טוב

טופז

לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת