פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
בעיית התפתחות דיבור ‏(עידן טרייביש)
09:23

בעיית התפתחות דיבור

הבת שלי בת שנה ו-7 היא מתקשרת איתנו ויש לה אוצר מילים יפה, אך היא עדיין לא אומרת כמעט מילים מלאות, לא אבא לא אמא לא אוכל האם אנחנו צריכים קלינאית תקשורת, מבחינה מוטורית היא מאוד מפותחת אבל מבחינת כישורי שפה הרבה פחות
הפקת מילים בגיל שנה ו7 חודשים ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
10:56

הפקת מילים בגיל שנה ו7 חודשים

שלום עידן

מבחינת התפתחות השפה נשמע שבתך בהחלט בנורמה לגילה, אנו מצפים סביב גיל שנה מילדים להתחיל להפיק מילים בודדות. כאשר ההגדרה למילה היא הפקה של רצף צלילים בהקשר קבועה, כלומר גם הב הב יכולה להיות מילה עבור כלב. בסביבות גיל שנתיים ילדים מתחילים לחבר מילים כשהם מתחילים בדרך כלל מחיבור בין מילת ציר למילת תוכן, כמו למשל הנה אבא, זה אוטו וכדומה.

לגבי הפקת המילים עצמן, בהתפתחות הנורמלית ילדים לעיתים קרובות מתחילים להפיק את המילים מהברה אחת בלבד למשל דור לכדור, לאט לאט הם מוסיפים עוד הברות ומתחילים להפיק את המילים בשלמותן. כך שעד גיל שנתיים וחצי - שלוש בערך הילדים מפשטים את ההגייה, הם מורידים הברות מהמילה ואף משבשים את ההגאים בתוך המילה (מחליפים הגה בהגה אחר או משמיטים הגאים). התהליכים הללו הם תקינים ונחשבים כחלק מההתפתחות הנורמלית של הדיבור.

אם בתכם מתקשרת היטב, מבינה מילים והוראות מילוליות פשוטות, ממשיכה לרכוש מילים חדשות וסה"כ די מובנת לכם אין שום סיבה לדאגה. תמשיכו לעקוב אחרי ההתפתחות השפתית ואם יהיה צורך בהמשך או שעדיין אתם מודאגים תלכו לאבחון קלינאי תקשורת.

והכי חשוב - תהנו ממנה!

טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת