פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
16:47

תרגילים לפיתוח השפה

שלום, בני בן שנה ושלושה חודשים, ואני מחפשת דרכים לעזור לו להתחיל לדבר. האם יש לך המלצות לתרגילים מסוימים שיכולים לעזור?
תרגילים לפיתוח שפה ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
10:23

תרגילים לפיתוח שפה


שלום אורלי,

ילדים מתחילים להפיק מילים ראשונות בסביבות גיל שנה. המילים הראשונות שילדים מפיקים יכולות להיות מילים משפת המבוגרים ("אור", "אבא") אך גם צירופים צליליים קבועים עבור אובייקט מסוים (למשל, "הב הב" לכלב או "המממ" לאוכל). בתחילת תהליך הרכישה הילד רוכש מעט מילים ותהליך למידת המילים הוא איטי (בסביבות 5-15 מילים לחודש). כעבור מספר חודשים כאשר מספר המילים מגיע ל50 מילים מתרחש ה"פרץ הלקסיקאלי" והילד מגדיל מאוד את קצב למידת המילים (כ-40 מילים בחודש). בשלב זה תהליך למידת המילים מהיר מאוד ומספיקה אפילו חשיפה אחת בכדי שהילד ילמד מילה חדשה.

משאלתך לא הבנתי האם בנך מאחר בהתפתחות השפה, אולם בכל מקרה שיש חשש לאיחור יש לבחון האם הילד מלמל ומפיק צלילים כלשהם, האם הבנת השפה תקינה, וכן חשוב לבחון האם הוא תקשורתי (מצביע על חפצים שרוצה, נהנה ממשחק משותף, יוצר קשר עין).

בכדי לעזור לבנך לפתח את שפתו הכי חשוב לחשוף אותו לכמה שיותר רגעים של תקשורת ביניכם ולדבר איתו כמה שיותר. למשל, כאשר את עושה לו אמבטיה, תתארי לו בכיף ובשפה פשוטה מה את עושה "עכשיו נסבן אותך" "הנה הסבון- תריח איזה ריח טוב..". חשוב מאוד להיות נינוחים ולהנות מהאינטראקציה ביניכם, כדי שזה יהיה זמן של כיף משותף. זו הדרך הטובה ביותר ללמד ילדים. את גם יכולה להתחיל להקריא לבנך ספרים פשוטים כמו למשל, "איפה פינוקי" או "לבד על המרבד" עדיף לקחת ספרים קצרים ופשוטים עם איורים מזמינים.

כמובן שבכל מקרה שאת חוששת שלבנך איחור שפתי כדאי לעשות בדיקת שמיעה ולפנות לייעוץ קלינאי תקשורת.

בהצלחה רבה!
טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת