פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
גמגום ילד בן 3 ‏(עידית )
08:38

גמגום ילד בן 3

בני בן ה-3.5 התחיל בחודשיים האחרונות לגמגם באופן פתאומי ... יותר נכון המילה שרוצה להגיד נתקעת לו וקשה לו להוציא אותה ... האם כדאי לפנות לטיפול /יעוץ או להמתין כי זוהי תופעה של הגיל ??? אני פשוט לא רוצה לפספס במידה ומשהו לא תקין
גמגום בגיל 3 ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
08:57

גמגום בגיל 3

שלום עידית,

חוסר שטף נפוץ מאוד אצל ילדים צעירים בתקופות שונות של ההתפתחות השפתית, ואכן ב-75 אחוזים מהמקרים התופעה חולפת מעצמה עם הזמן. אולם, למרות הסיכוי הגדול שהתופעה תחלוף לבד, במקרים בהם ההורים מביעים דאגה או שהילד נעשה מודע לדיבור שלו ומתחיל להרגיש שהדבר מפריע לו, כדאי להגיע לאבחון קלינאית תקשורת.

בכל מקרה, גם אם לא יומלץ על טיפול עדיין, לפחות תהיו תחת מעקב של קלינאית תקשורת ותקבלו הדרכה מפורטת כיצד לדבר עם בנכם בעיקר במצבים אותם את מתארת כשמילה נתקעת ולא יוצאת. ההדרכה אף תאפשר לכם לחוש הקלה, מה שלעיתים אף משפיע ישירות על הדיבור של הילד.

האבחון והטיפול בגילאים הקטנים נעשים ע"י משחק, והמטרה של המטפל היא בעיקר למנוע מבנך תחושת חוסר אונים והחמרה נוספת של הגמגום ולאפשר תקשורת טובה עם המשפחה והסביבה ולאפשר דיבור שוטף יותר.

עד שתתחילו במעקב של קלינאית התקשורת, חשוב לנסות ולהקשיב לבנך בסבלנות ולא לתת לו להרגיש שקיימת בעיה. מומלץ לא להשלים לו מילים או משפטים, ולא לתת לו עצות הקשורות לגמגום כמו "דבר לאט", "תנשום עמוק", "תחשוב לפני שאתה מדבר". חשוב להתרכז בתוכן דבריו וכן לא לקטוע אותו או להשלים עבורו את הנאמר.

בקישור הבא מתוך האתר של שטיינר תוכלי למצוא המלצות כיצד לדבר עם בנך וכיצד להתמודד עם מצבי הגמגום:

http://www.steiner.co.il/speech/stuttering.asp


בהצלחה רבה
טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת