פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
14:50

דיבור מאוחר

אבא של הבת שלי אמר לי שעד גיל 3 הוא לא דיבר אבל כיום הוא מדבר רגיל, מבלי שהוא פנה לקלינאית. הבת שלי בת שנתיים ולא הוציאה עד כה אפילו מילה אחת. אני רואה ילדות אחרות בגילה שמדברות הרבה מילים.
האם כדאי לפנות לקלינאית?
דיבור מאוחר ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
14:03

דיבור מאוחר

שלום דנה,

חסרים לי מספר פרטים בתיאורך, האם ההבנה של בתך תקינה? האם היא מבינה ומבצעת הוראות פשוטות? האם היא תקשורתית? וכיצד היא פונה אליכם בכדי לבקש דברים שרוצה, גם בדרכים לא מילוליות ע"י הצבעה או מבט? האם השמיעה תקינה, כיצד מגיבה לקולות הסביבה?

מילים ראשונות נרכשות בסביבות גיל שנה- שנה וחצי, אולם המילים הראשונות הן שונות ממילים בשפת המבוגר, כך שגם הפקה החוזרת על עצמה בהקשר קבוע נחשבת למילה בגילאים הללו (למשל המהמ- לאוכל או הבהב לכלב).
שימי לב האם לבתך יש הפקות כאלה, אם כן את יכולה להחשיב אותן כמילים.

בכל מקרה כדי לענות על כל השאלות החשובות שהצגתי ולברר את התמונה המלאה לגבי המצב השפתי של בתך כדאי ללכת לבדיקת שמיעה ולאבחון כולל של קלינאית תקשורת
באבחון הקלינאית תבחן את מאפייני הדיבור והתקשורת של בתך. לאחר האבחון תחליטו יחד האם כדאי להתחיל טיפול או שמספיקה הדרכת הורים ומעקב.

כפי שכתבת על בעלך ישנה שונות גדולה מאוד בין ילדים בהתפתחות השפה וישנם ילדים שמתחילים להפיק מילים בגיל מאוחר יותר, אולם במקרה של איחור ההמלצה היא ללכת לאבחון, בכל מקרה טיפול מוקדם או הדרכה בוודאי שלא יזיקו, ורק יאפשרו לך לדעת האם אכן יש קושי וכיצד את יכולה לקדם את שפתה של בתך ולעזור לה לתקשר בקלות יותר עם סביבתה.

בהצלחה רבה
טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת