פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
14:55

הבן לא מדבר

שלום
הבן שלי בעוד חודש יחגוג שנתיים ועדיין לא מדבר. לא אומר מילים שלמות לפחות. בתי גדולה ממנו בשנה ו-9 חודשים ובגיל שנתיים כבר אמרה מילים שלמות וברורות.
לקחתי אותו לבדיקת שמיעה וההבדיקה תקינה. אני מבינה שללכת לקלינאית תקשורת זה עדיין מוקדם.
האם יש סיבה שאדאג?
בן שנתיים לא מדבר ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
20:56

בן שנתיים לא מדבר

לי שלום,

חסרים לי מספר פרטים בתיאורך, האם ההבנה של בנך תקינה? האם הוא מבין ומבצע הוראות פשוטות? האם הוא תקשורתי? כיצד פונה אליכם בכדי לבקש דברים שרוצה, גם בדרכים לא מילוליות ע"י הצבעה או מבט?

מילים ראשונות נרכשות בסביבות גיל שנה- שנה וחצי, אולם המילים הראשונות הן שונות ממילים בשפת המבוגר, כך שגם הפקה החוזרת על עצמה בהקשר קבוע נחשבת למילה בגילאים הללו (למשל המהמ- לאוכל או הבהב- לכלב).
שימי לב האם לבנך יש הפקות כאלה, אם כן את יכולה להחשיב אותן כמילים. חשוב לדעת שיש שוני בין ילדים וטווח הנורמה הוא רחב.

אולם, בכל מקרה כדי לענות על כל השאלות החשובות שהצגתי ולברר את התמונה המלאה לגבי המצב השפתי של בנך בהחלט כדאי ללכת לאבחון כולל של קלינאית תקשורת
באבחון הקלינאית תבחן את מאפייני הדיבור והתקשורת של בנך. לאחר האבחון תחליטו יחד האם כדאי להתחיל טיפול או שמספיקה הדרכת הורים ומעקב.

בינתיים, מומלץ בחום להקריא לו לפחות ספר אחד ביום, לדבר אליו ברור, להפנות את מבטו אל שפתיך כשאת מדברת איתו וליהנות מתקשורת איתו, גם אם אינו מובן תמיד (חשוב שחווית התקשורת שלו תהיה חיובית). מומלץ לא לתקן אותו אלא לחזור אחר המילה שהוא משבש בצורה ברורה ותקינה ולהגיד את המילה באופנים שונים. למשל אם אומר הב לכלב, לומר לו - נכון זה כלב, הכלב נובח, איזה כלב חמוד. כך את חושפת אותו למילים שונות ונותנת לו מודל תקין להפקת המילה.

בהצלחה!

טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת