פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
איחור בדיבור ‏(אורנה)
16:19

איחור בדיבור

שלום וברכה
בני התחיל לומר מילים בגיל שנה עד שנה וחצי . ושם הוא נעצר עם אותו אוצר מילים פחות או יותר, היום הוא בן 3 וחודשיים , יש לציין שמגיל שנה וחצי במעון היה עם מטפלת דוברת אנגלית - שהעידה לאחר מס חודשים שהוא קלט אנגלית והוא מבין אותה (היה שנה במעון). מגיל כמעט 3 הוא מדבר ג'בריש. אובחן אצל א.א.ג ויש לו נוזלים באוזניים . כמו"כ יש לו איחור התפתחותי עקב היפותוניה ובעית פזילה (עבר ניתוח פזילה בגיל 2). האם לדעתך כדאי להתחיל בניתוח כפתורים או קלינאית תקשורת ?
איחור בדיבור ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
12:44

איחור בדיבור

שלום אורנה

האם בנך מבין ומבצע הוראות פשוטות? כיצד הוא פונה אליכם כשרוצה דברים?
עד גיל שנתיים וחצי שלוש אנחנו מצפים להפקות ברורות ומובנות כך שניתן יהיה להבין מה הילד אומר גם ללא תמיכת הקשר, כלומר גם אם אנחנו לא רואים מה הוא עושה באותו הזמן.

אני ממליצה לכם לפנות להתפתחות הילד לאבחון ולטיפול אצל קלינאית תקשורת, וכן במסגרת התפתחות הילד כדאי גם לפנות לפיזיותרפיה בכדי לטפל בהיפוטוניה. לפני האבחון כדאי לציין בפני הקלינאית את הקשיים הנוספים כיוון שלעתים יש קשר בין קושי בהפקות שפתיות להיפוטוניה באיזור הפה.

לגבי ניתוח הכפתורים- מומלץ להתייעץ עם רופא אף אוזן גרון ולהשאר במעקב שמיעתי.

בהצלחה

טופז

איחור בדיבור ‏(אורנה)
12:19

איחור בדיבור

שלום רב טופז
לשאלתך - עמיחי מבין הוראות פשוטות ומבצע .
הוא יודע לפנות אלי מגיל קטן בשם - אמא ,לאביו - אבא , לאחיו לא לכולם בשמם - יש לו 7 אחים ב"ה . מה שכן קשה לו לחזור על מילים גם אם אנחנו מגביהים את הקול כדי שישמע . חידשת לי חידוש גדול בהקשר להיפוטוניה , יש התעמלות שפתיים ??
חוסר מובנות דיבור עקב היפוטוניה ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
13:11

חוסר מובנות דיבור עקב היפוטוניה

אורנה שלום!

כאשר יש היפוטוניה (חולשת שרירים) כללית בגוף ו/או היפוטוניה באיזור הפה לעיתים זה עשוי בהחלט להשפיע על יכולת הפקת העיצורים ומובנות הדיבור.

כדאי לפנות לאבחון קלינאית תקשורת שתעריך את התפקוד והתחושה של השרירים באיזור הפה. אם אכן יש לבנך קושי היא תעבוד איתו על תרגילים לחיזוק כולל גם תרגילים לשפתיים, לחיים, חיך ולשון. למשל- ליקוק השפתיים, הוצאת הלשון לכיוונים שונים מחוץ לפה, הפרחת בועות סבון ואפילו על ידי פרצופים מצחיקים מול המראה שיעזרו לבנך להפעיל את שרירי הפה.

אז לשאלתך בהחלט יש 'התעמלות לשפתיים' :)

בהצלחה

טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת