פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
22:35

משפטים קצרים

נכדי בן שנתיים ושמונה חודשים, נולד פג (שבוע 32). אוצר המילים שלו גדול, אך הוא בונה משפטים של שלוש מלים בלבד. הועלה במשפחה חשש שיש כאן איחור בהתפתחות הדיבור. מה דעתך?
משפטים קצרים ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
13:12

משפטים קצרים

שלום לאה,

בסביבות גיל שנתיים עד שנתיים וחצי הפעוט מתחיל לחבר משפטים בני 2-3 מילים, ובסביבות גיל שלוש מתחיל שימוש במשפטים מחוברים ומורכבים ארוכים יותר. אמנם זוהי הצפייה מבחינת התפתחות השפה, אולם חשוב לדעת שיש טווח לנורמות ועשויים להיות הבדלים בין ילדים בהתפתחות.
על כן, כשקלינאית תקשורת מאבחנת ילד היא בודקת מספר מאפיינים של ההבעה וכן של ההבנה.

מלבד כמות המילים במשפט, בין היתר בגיל של נכדך יש לבחון האם הוא מבין הוראות פשוטות וגם מעט מורכבות יותר אשר בנויות משני שלבים ("קח את המזלג ושים אותו על השולחן"), האם הוא מבין מושגי תיאור בסיסיים כמו מלוכלך, רטוב וכדומה. האם בהפקה קיימת הטייה של פעלים לצורת רבים, האם חלה התקדמות ולמידת שפה עם הזמן ועוד..

לא בטוח כלל שלנכדך יש איחור שפתי, אולם אם אתם מרגישים שקיים איחור כזה (אינטואיציה של ההורים יכולה בהחלט להיות סיבה לאבחון של קלינאית) כדאי ללכת לאבחון מקיף של קלינאית תקשורת שתעריך את יכולת ההבעה, ההבנה והתקשורת של נכדך. לפני אבחון יש צורך ללכת לבדיקת שמיעה.

בהצלחה רבה,
טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת