פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
13:39

דיבור שנה ועשרה חודשים

בני בן שנה ועשרה חודשים. התפתח באופן תקין בכל התחומים. אוצר לשוני דל . אומר כ 30 מילים. אך לפעמים בוחר שלא להשתמש כלל גם במילים שמכיר ויודע. אלא רק מצביע או מסמן את רצונו.
בדיקת שמיעה בוצעה- תקינה.
יודע לזהות תמונות בספר. מחכה קולות של אריה, ברווז ופרה.
כמובן שאינו מצרף מילים למשפטים.
מה עליי לעשות? מדאיג במקצת.


.
דיבור בגיל שנה ועשרה חודשים ‏(טופז אגוז-ליבשטיין)
11:49

דיבור בגיל שנה ועשרה חודשים

יערה שלום,

בנך נמצא בגיל בו השונות בין ילדים גדולה מאוד וטווח הנורמה רחב. את נשמעת מעט מודאגת אך יש מספר דברים שצריך לבחון בהתפתחותו:
הבעה: אוצר המילים שתיארת נשמע תקין לגילו. מילה בגילאים הללו מוגדרת כהפקה עקבית עבור חפץ מסוים, גם אם אינה דומה למילה הנאמרת בשפת המבוגרים. לדוגמא: אם הילד קורה למוצץ באופן קבוע "מומי" זו נחשבת מילה. כך שייתכן ויש לו עוד מילים כמו קולות בעל החיים שהוא מחקה, ניתן להגדירם כמילים. כמו כן, נסו לבחון האם מפיק סוגי מילים שונות (שמות עצם, פעלים)? האם בהפקה יש צלילים שונים וההפקות מגוונות? האם ישנה רכישה עקבית של מילים חדשות? מבחינת הפקת צרופים בגיל של בנך אנו מצפים להפקות חד מיליות או להתחלה של הפקת צירופים (ייתכנו צירופים בסיסיים כמו עוד מים, הנה אבא).
הבנת שפה: האם ההבנה תקינה? האם כאשר אתם מבקשים ממנו חפץ באמצעות מילים בלבד, הוא מביא את החפץ?
האם באופן כללי בנכם תקשורתי? האם נהנה ממשחק משותף? האם שומר על קשר עין? מהן יכולות המשחק שלו? האם משכיב בובה לישון? מאכיל בכפית?

נסי לענות על השאלות שהצגתי אם הכל תקין אין סיבה לדאגה בשלב זה. בינתיים, כדאי לחשוף אותו לשפה ודיבור באמצעות משחקים, ספרים, שירים ואינטראקציות של הנאה. אל תבקשו ממנו שיחקה או שיחזור אחריכם על מילים אלא תנו לו מודל הפקת מילים תקין. כאשר הוא מצביע על חפץ אמרו במילים- "אתה רוצה את הבקבוק? הנה קח את הבקבוק". הרחיבו את ההפקות שלו, אם בנכם אומר כלב, אמרו "נכון איזה כלב חמוד, הכלב נובח" וכדומה. כל עוד התקשורת וההבנה תקינות, ובנכם רוכש עוד מילים מגוונות בשפה ומצליח להעביר את כוונותיו ורצונותיו כדאי לתת לזמן ולהתפתחות הטבעית לעשות את שלהם. אם עדיין אתם מודאגים תוכלו להתייעץ שוב
בהצלחה
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת