פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
14:53

התפתחות מוטורית ושפתית איטית

בתי בת שנה וחודשיים התיישבה לראשונה רק לפני חודשיים בגיל שנה, מאוחר. בנוסף, בגיל זה להבנתי היא אמורה להגיד מילים ראשונות והיא לא אומרת מילים היא רק מלמלת הרבה. האם יש קשר בין התפתחות מוטורית איטית לבין התפתחות דיבור והאם כדאי לשלב טיפול מוטורי עם שילוב שפתי?
התפתחות מוטורית ושפתית איטית ‏(ד"ר טופז אגוז-ליבשטיין)
22:05

התפתחות מוטורית ושפתית איטית

שלום קארין

אתייחס ראשית לעניין השפתי. בתך נמצא בגיל בו השונות בין ילדים גדולה מאוד וטווח הנורמה רחב. את נשמעת מעט מודאגת אך יש מספר דברים שצריך לבחון בהתפתחותה:
הבעה: בסביבות גיל שנה ילדים מתחילים להפיק מילים ראשונות. מילה בגילאים הללו מוגדרת כהפקה עקבית עבור חפץ מסוים, גם אם אינה דומה למילה הנאמרת בשפת המבוגרים. לדוגמא: אם ילד קורה למוצץ באופן קבוע "צצי" זו נחשבת מילה. הקשיבי האם יש לבתך מילים כמו קולות בעל חיים שהיא מחקה, או צלילים קבועים שמפיקה עבור חפצים מסוימים או פעולות (כמו למשל "געגע" לברווז, "המממ" לאוכל וכדומה)
הבנת שפה: האם אתם מתרשמים שההבנה תקינה?
האם באופן כללי בתכם תקשורתית? האם מצביעה על חפץ כאשר רוצה אותו? האם נהנית ממשחק משותף? האם שומרת על קשר עין?

נסי לענות על השאלות שהצגתי אם הכל תקין ובתך מתחילה לרכוש מילים ראשונות כפי שתארתי אין סיבה לדאגה בשלב זה. בינתיים, כדאי לחשוף את בתך לשפה ודיבור באמצעות משחקים, ספרים, שירים ואינטראקציות של הנאה. אל תבקשו ממנה שתחקה או שתחזור אחריכם על מילים אלא תנו לה מודל הפקת מילים תקין. כאשר היא מצביעה על חפץ אמרו במילים- "את רוצה את הבקבוק? הנה קחי את הבקבוק". הרחיבו את ההפקות שלה, אם בתכם אומרת "הבהב" או משמיעה קול אחר לכלב, אמרו "נכון, הנה כלב. איזה כלב חמוד" וכדומה. אולם, אם עדיין אתם מודאגים כדאי לפנות לבדיקת שמיעה ולאבחון קלינאית תקשורת.

לגבי התחום המוטורי אני ממליצה להתייעץ עם פיזיותרפיסט. לגבי טיפול משולב- ניתן לפנות לאבחון בהתפתחות הילד, שם המרפאים השונים עובדים בשיתוף פעולה לפי קשיי הילד.

בהצלחה!

טופז
לראש הפורום >

מידע על קלינאי תקשורת