פורום תיווך דירות

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
02:40

מתווך שמפרסם דירה שהוא גר בה

שלום, אני מחפש לשכור דירה עם בת הזוג שלי ונתקל בתופעות של מתווכים שמשאירות אותי נדהם.

1. פורסמה דירה באחת הלוחות בפייסבוק של הדייר שגר בדירה. הוא אינו בעל הדירה אלא שוכר אותה עם בת הזוג שלו. הוא פרסם את שכר הדירה ושהדירה מדהימה ו...שיש דמי תיווך. הוא גר בדירה ומתווך אותה עבור בעל הבית? האם זה חוקי? על מה הוא מבקש דמי תיווך בעצם? זה נראה כאילו הוא מבקש אלפי שקלים על זה שהוא עובד בתיווך. האין זה "דמי פינוי" בעצם?

2. שאלה נוספת: בדקתי את שמו של מתווך ברשם המתווכים 2017 ואני רואה שהוא אינו מופיע שם, האם זה מקור מהימן?

3. אני נתקל בלוחות בלא מעט מודעות "כפולות": גם תיווך וגם לא תיווך. קראתי שזה נגד החוק למתווך ליצור קשר עם בעלי דירות שמפרסמים בלוחות. האם זה נכון? האם יש חובת "בלעדיות" למתווך?

תודה רבה
12:04

פרקטיקה של תיווך

רונן שלום,

שאלות מעניינות, אנסה להשיב:

1. נניח לצורך הדיון שהדייר אכן מתווך רשום ומורשה. אחת מהמיומנויות של מתווך היא ריכוז נכסים ממקורות מידע שונים: אינטרנט ולוחות, פנייה ישירה של בעלי דירות, מידע מלקוחות, מידע מחברים ומשפחה וכו'. למקור המידע אין השלכה על זכאותו לדמי תיווך. המתווך רשאי בהחלט להשכיר או למכור דירה בה הוא גר.
גם אילו הוא לא היה מתווך, אלא שוכר רגיל – אין לדעתי מניעה שדייר ידרוש "דמי פינוי" עבור פינוי דירה, אם אכן הוא יכול להבטיח לך (ולקיים...) שבעל הדירה ייבחר בך כדייר הבא. "דמי הפינוי" במקרה זה נתונים למו"מ ביניכם – אף אחד לא כופה עליך לשכור דווקא דירה זו. אם תצליח ליצור קשר ישיר עם הבעלים, ללא עזרת הדייר, ייתכן שלא תצטרך לשלם (יש בכך "סיכון" כי אינך יודע את מהות הקשרים בין הדייר לבעלים).

2. רשם המתווכים אכן אמור להיות מקור המידע. האם המידע "מהימן"?
הוא "מהימן" כמו כל שרות ממשלתי אחר.

3. אין חובה לקשר בלעדי של מתווך עם בעל דירה. מתווך רשאי לאגור מידע ממגוון מקורות, כולל לוחות שונים.
במקרים רבים מתווך יכול להפנות את תשומת לבך לדירה שלדעתו מתאימה לכם, לאחר שהבין את הצרכים שלכם, ומאחר והוא מכיר דירה מסוימת שפורסמה במקביל על ידי הבעלים. למרות הפרסום, לא הגעתם אליה ורק בזכות המתווך שכרתם אותה.
פרקטיקה ‏(רונן)
15:35

פרקטיקה

תודה רבה ג'יזל על תגובתך. תסלחי לי מראש אם הכתיבה שלי תהיה מעט פסימית ואף צדקנית. אני כמעט חודש מדי יום בלוחות והספקתי להתרשם ממצב השכירות במדינת תל אביב בצורה מדוייקת וזאת למרות שאני מעל עשור גר פה ומחליף דירות, במקרים כאלה עוד לא נתקלתי.

1. נראה שהמיומנות היחידה שבה הוא הפגין היא מיומנות הקומבינה. אם הוא רשאי - זה בהחלט מצער לדעת. איזה אובייקטיביות יש למתווך שגר בדירה? האם הוא נאמן לבעל הבית? לשוכר העתידי? תרשי לי לנחש שהוא נאמן לעצמו ולאלפי שקלים שהוא יקבל על ש"תיווך" את הדירה.

אגב, עוד גיליתי שאותו דייר התנה את מכירת הריהוט שלו ב10 אלף שקל כעדיפות למי שיתן לו את הדירה.

חוקי אני מניח, אך רמה נמוכה ביותר.

לגבי ה"דמי פינוי": "אף אחד לא כופה עליך לשכור דווקא דירה זאת" זאת אמירה דמגוגית שלא לומר מקוממת. שוק הדירות דל ביותר, במיוחד במרכז, ולכן צצים כל מיני תופעות שונות ומשונות מאנשים ברמה ערכית נמוכה ביותר. לצערי כן נכפה עלי לפגוש אי אלו טיפוסים נחותים המוצאים דרכים יצירתיות לנצל את המצוקה של השוכרים.

3. לגבי הלוחות - לצערי יש מתווכים שפועלים בצורה כזאת שמפרסמים דירות שמתפרסמות גם בלוחות וכך מנצלים תמימותם של אלה שבמקרה נפלו על הדירה שהמתווך פרסם. לדעתי בלעדיות של המתווך היא צריכה להיות חלק מהעניין ולולא אותה בלעדיות, נכנסים לשוק כל מיני מתווכים שנראה שמצאו את הפירצה להרוויח על חשבונם של שוכרים תמימים. להכנס ליד 2 ולדבר עם בעל בית ולבקש את רשותו להראות דירה זאת אינה מיומנות, זאת נצלנות לדעתי.

18:51

הדיון אינו עקרוני

רונן,

המענה שלי אינו אידאולוגי, אלא דן במה מותר ומה אסור כיום. אתה נכנס לדיון עקרוני "מה צריך להיות". זה בסדר, אבל אני לא בטוחה שזה המקום. גם לי יש דעה איך המערכת צריכה לתפקד... אני לא בטוחה שתסכים איתי, אבל לא אפרט כאן.
דיון ‏(רונן)
19:19

דיון

תודה ג'יזל. אני מאמין שהדיון הפך קצת מזה וקצת מזה.

בכל מקרה, בזכותך נוכחתי לדעת שהמצב יותר פרוץ אפילו ממה שחשבתי.

אשמח לדיון אידיאלוגי בפורום המתאים אם יש כזה. שיהיה ברור, אני מכבד כל בעל מקצוע והכרתי מתווכים אמינים, לצערי אני נתקל בתופעות משונות מצד מתווכים. מקווה שחקיקה בעניין תצליח לשפר את המצב אך לטעמי זה בעיקר עניין ערכי וגם אם תהיה חקיקה, יהיו כאלה שימצאו דרך לעקוף אותה ולנצל מה שאפשר. אפשר להגיד שבכל מקצוע יהיו חאפרים אבל פה הנושא בולט במיוחד לטעמי. יש פה פירצה יוצאת דופן שמאפשרת להרבה כסף, בזמן מאוד קצר, להיגבות מכיסם של רבים מהשוכרים בצורה נצלנית. שכן "נכפה עליהם" להכנע לתכתיבי השוק כי הם זקוקים למקום לגור בו ואין מספיק היצע.
לראש הפורום >

מידע על תיווך