פורום גישור

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

הודעה/מחבר
תאריך ושעה
13:54

סכסוך בין יורשים

האם מתאים שאחים שהורים שלהם מתו ולא מתסדרים זה עם זה, האם גישור יכול לעזור להגיע להסכמה על ירושה שהי אחרת מהצוואה?
גישור בסכסוך בין יורשים ‏(עו"ד ברק רובין)
09:52

גישור בסכסוך בין יורשים

חסן יקר שלום,
סכסוך על ירושה, קל וחומר סכסוכי ירושה בין אחים, הנו סכסוך קלאסי לגישור. לפני שממהרים לעזרת עורכי דין ולבתי משפט מוטב קודם לנסות להגיע ליישוב הסכסוך בדרך הגישור.

בגישור ניתן ברגישות הנדרשת לבחון את מקורות הסכסוך, להציע פתרונות יצירתיים, לאפשר מרחב נעים למפגש, מרחב שיאפשר תקשורת מכבדת ומקרבת. כמו כן ניתן לאתר ולהיעזר בגורמים במשפחה או חברים משותפים, אשר יש להם משקל ויכולת להשפיע לשם קבלת הסכמות. ניתן, עם רצון טוב וראיה רחבה, גם מצד האח שלכאורה זכה בכל הקופה, להגיע להסכמות הוגנות בין האחים ולהציל את הקשר המשפחתי מקריסה מוחלטת. וכל זאת, אגב, בעלות מופחתת משמעותית ביחס לדרך המשפטית הרגילה.
לרוב די בקבלת מכתבים מעורכי דין, המייצגים את אחד מבני המשפחה, כדי לחסום כל דרך לתקשורת או בניית אמון בהמשך. מדובר בפגיעה אנושה ממש. אח שקיבל מכתב מעו"ד המייצג את אחיו, סביר שיעשה מצידו מהלכים שרק יסלימו את הסכסוך. וזו רק ההתחלה. אח"כ יבואו כתבי תביעה ובתוכם יתכן מאד שיהיו אמירות פוגעות ודיונים בבית משפט, שהנעימות מהם והלאה. ובהמשך פסק דין שסביר שלא יסיים את הסכסוך באמת, אלא רק יקבע מי ניצח בו. למרבה הצער, על פי רוב, מסכסוכי משפחה על ירושה המגיעים לבתי המשפט לא נותרת משפחה והסכסוך נשאר גם לאחר מתן פסק הדין.
הליך הגישור, אם כן, עדיף לאין שיעור. לא מדובר בהליך פשוט וקל, סביר מאד שהרבה מכאובים יעלו, אולי אף כעסים ומטענים של שנים, אבל עד כמה שזה כואב זו הזדמנות פז. לעיתים מוות של ההורים הוא גם קריאה לילדים למצוא גשר, למצוא דרך להשלמה, למחילה ולכבוד הדדי.

מאחל לך ולמשפחתך המורחבת כי תמצאו גשר זה - גשר לקשר משפחתי חדש.
בהצלחה, ברק

מידע על גישור ויישוב סכסוכים