פורום יועצי מס

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

הודעה/מחבר
תאריך ושעה
17:09

מתייעצת בעבור חמותי

אני רוצה להתייעץ בשביל חמותי.
חמותי בת 58. לפני כ-7 שנים בעלה נפטר והיא התאלמנה.
היא מקבלת:
1. פנסיה ממקום העבודה של בעלה שנפטר- 1,679 ₪
2. קצבת שארים מהביטוח הלאומי- 2,253 ₪
3. עובדת אצל אישה בבית בטיפול בילדים ובמשק בית כשבע שנים- 2,740 ₪
* האישה שמעסיקה אותה בביתה בשבע השנים האחרונות הצהירה עליה רק בשם הפרטי ומלבד זה לא נתנה שום פרט מזהה עליה כיוון שלא נדרשה ע"י הביטוח הלאומי ולכן חמותי למעשה רשומה בביטוח הלאומי כאישה לא עובדת במשך כל השנים הללו.
*לאחרונה, המעסיקה שלה פנתה אליה ואמרה כי היא קיבלה מכתב מהביטוח הלאומי בו המעסיקה מתבקשת למסור את הפרטים המלאים של מי שעובדת אצלה במשק הבית ובטיפול בילדים.
חמותי ביקשה ממנה להמתין עד שתברר אם לדיווח כזה יש השלכות ואם כן מה הן. אם לא ישתלם לה, אולי תעדיף לעזוב את עבודתה ולא לסכן את הכסף שהיא מקבלת מהפנסיה ומקצבת השארים.

שאלותיי הן:
1. אם תדווח, האם במקרה זה תצטרך לעשות תיאום מס' שיפגע בהכנסות שלה?
2. על המעטפה שהיא מקבלת עם המידע על הפנסיה כתוב שצריך להודיע להם על הכנסה נוספת ובמקרה זה ינוקה מס' מהפנסיה בשיעור מכסימלי של 45%. לפי הבנתי, אם הבוסית שלה מדווחת עליה בפרטים מלאים זה יפגע בקצבת הפנסיה שהיא מקבלת.
3.האם הדיווח יפגע בסכום קצבת השארים שהיא מקבלת?
4. האם דיווח זה יגרום להורדה של סכומי הכסף ע"פ החישוב באופן רטרואקטיבי מאז שהחלה את
עבודתה אצל מעסיקה זו לפני כשבע שנים?

תודה מראש
08:46

מבחן הכנסות למקבל קצבת שארים

לאלמן/נה ללא ילדים העונים על הגדרת "ילד" - יש לבצע מבחן הכנסות. במבחן ההכנסות מביאים בחשבון כל הכנסה, לרבות הכנסה מפנסיה אם הוא זכאי לה.

ביום 2.1.2011 התקבל תיקון בעניין זה והיטיב עם האלמנים בכך שקבע סכום נוסף שלא יובא בחשבון (15.2% מהשכר הממוצע - דיסריגארד).

לפיכך, כיום לא מתחשבים בסכום של 1,310 ש"ח, ולא מתחשבים בסך נוסף של 4,913 ש"ח פרט 1 של לוח ט'. כלומר, עד הכנסה של 6,223 ש"ח מכל המקורות המבוטח עדיין עונה על הגדרת אלמן/נה, אך מעבר לכך לא.

הגדרת ההכנסה מופיעה בתקנות הביטוח הלאומי (קביעת הכנסה בביטוח זיקנה ושאירים), התשל"ז-1976, ובאתר המוסד לביטוח לאומי

מידע על יועצי מס