פורום עבירות מחשב ואינטרנט

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
14:57

זכויות יוצרים על תמונות

אם יש לי בלוג ואני רוצה לפרסם רשומה על סרט/ה ולשים תמונה שלו, האם יכולים לתבוע אותי על שימוש בתמונה?
מאיפה כל האתרים מקבלים את התמונות שהם משתמשים בהם? הם כולם מבקשים רשות? זה לא נשמע הגיוני.
תודה מראש,
נועם
זכות יוצרים ‏(עו"ד עמי נחמני)
23:36

זכות יוצרים

נועם שלום !
אכן סוגיה משפטית חשובה , נושא זכויות היוצרים באינטרנט עדיין בתחילת דרכו ואין חוקים ברורים בנושא.
נשאלת כאן השאלה מהם ההגדרות ל"יצירה ספרותית" ? בחוק זכויות יוצרים קיימת הגנה שהיוצר מקבל מפני שימוש בלתי מורשה ביצירתו, המכונה גם "קניין רוחני", בעצם ההפצה של היצירה , המאמר שממנו את מעתיקה באמצעות האינטרנט, אין זה אומר שהיוצר מוותר על זכויותיו, והוא רשאי לקבוע תנאים לכל שימוש שאינו צפייה ביצירה במסגרת גלישה באינטרנט . האם מותר לעשות קליק ימני על תמונה, מאמר המתפרסם ברשת, לשמור ולהשתמש בו כרצוני תחת השם שלי ? חד וחלק, התשובה היא לא!
השאלה עד כמה ההעתקה של השורות , מגלה זהות ומצביעה על חוסר השקעה או עבודה עצמית ומקורית ?
וכן השאלה עד כמה זה מרגיז ופוגע ?
בעיקרון ,אם המדובר בשתי שורות ייחודיות ,המהוות זכות יוצרים, שהיא ההגנה שניתנת ליוצר או לבעלים של יצירה ,מפני שימוש בלתי מורשה וביצירה המהווה קניין רוחני של הכותב, אזי יש כאן עילת תביעה .
אולם זכות היוצרים אינה מגינה על הרעיון עצמו , אלא רק על צורת הביטוי הספציפית לאותם רעיונות . לכן בהתאם לכך, המחוקק קבע בסעיף 5 לחוק כי זכות יוצרים לא תחול על:
רעיון;
תהליך ושיטת ביצוע;
מושג מתמטי;
עובדה או נתון;
חדשות היום.
עמי נחמני, עו"ד
לראש הפורום >

מידע על עורכי דין פלילי