פורום פסיכיאטריה והפרעות קשב וריכוז

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
17:40

שאלה על זיפרקסה

שלום,
אני רוצה לשאול לגבי אחי. הוא סובל מ OCD ברמה פסיכוטית. ברקע יש לו גם PDD. בגלל ה OCD הוא אינו מוכן לכבס את בגדיו ומסתובב כבר מעל לחצי שנה עם בגדים מלוכלכים שלא עברו כביסה. כמו כן, הוא לא מאפשר לנקות את חדרו.
לאחר תקופה ארוכה בה לא נטל תרופות כלל הוא התחיל לפני חודש להיות מטופל בזיפרקסה 5 מ"ג. בינתיים לא נראה שיפור במצבו.
שאלתי היא: האם להמתין עוד כחודש עד שאולי התרופה תשפיע ויהיה שיפור במצבו שיאפשר לו לתת את בגדיו לכביסה, או לא לחכות ולאיים עליו כבר עכשיו שהוא יוצא מן הבית אם לא יכבס את בגדיו, בגלל הריח שנודף ממנו.
האם חודש זה זמן מספיק לראות שיפור?

אודה מאד על תשובתך.
OCD ופסיכוזה ‏(ד"ר אריאל גאון )
17:41

OCD ופסיכוזה

דושי שלום, תודה רבה על שאלתך. השאל מורכבת מאוד. אני אנסה לחלק אותה במספר נקודות... מתחילים... 1-אבחנתית. 2 - טיפולית. 3- מעשית.
1- לדבריך האבחנה היא OCD פסיכוטי + PDD. השאלה היא האם מדובר במצב פסיכוטי עם מרכיב OCD, הרי אנשים שלוקים ב OCD, מבינים היטב שמה שקורה/מרגישים/חושבים/עושים הם דברים לא נורמטיבים, מתביישים מזה ומחפשים עזרה. כך שאם הוא לא חפש עזרה עד כה, ואינו מבין משמעות המצב יתכן שהאבחנה טיפלה שונה. ממליץ מאוד לפנות לפסיכיאטר מטפל ולברר. 2- טיפול: בגדול התרופות הפסיכיאטריות מתחילות להשפיע לאחר שבועיים שאדם נוטל טיפול באופן סדיר וקבוע. ברור שאם לקח חודש ואין שינויים המשמעות היא א) לא לוקח ואומר לכם שכן לקח ב) לקח והטיפול או מינון לא מספיק. מחקרי אנו יודעים שנפגעי נפש לא כל כך אוהבים לקחת טיפול -היענות נמוכה מאוד, בערך 75 % בקרב נפגעי נפש אינם נוטלים את טיפול המומלץ לאורך זמן). 3) מעשית: מה כן יש לך לעשות.. a- לדאוג שיקח טיפול. לבדוק שהוא בולע את הכדור. b- לדאוג שמגיע למעקב פסיכיאטרי באופן סדיר ולנסות אפילו בהתחלה, שיגיע פעם בשבוע או פעם בשבועיים. c- לא לאיים בדבר שאינך בטוחה שתצליחי לעמוד. בדומה ממה ששאלו בעבר על "אונש" לילדים, שמאיימים שבמשך חודש לא יראה TV כאשר אין סיכוי לעמוד בזה. תגידו דברים שכן מוכנים לעמוד בזה. d- מינון של 5 מ''ג OLANZAPINE -זיפרקסה, בדרך כלל נמוך, אם כי, אינני מכיר את אחיך ולכן לא יכול להביע את דעתי, יש מקום לשאול את הפסיכיאטר על עליה במינון, או טיפול בזריקה פעם בחודש.
תודה שפנית אלי, על שאלתיך, וכל הכבוד שמנסה לעזור לאחיך!! בהצלחה.
תודה ‏(דושי)
00:57

תודה

תודה על תשובתך המעמיקה.
לראש הפורום >

מידע על פסיכיאטרים