פורום רופאי שיניים - כירורגיית פה ולסתות

ד"ר איתי זאבי ,מנהל פורום רופאי שיניים - כירורגיית פה ולסתות

מנהל הפורום 
ד"ר איתי זאבי

לראש הפורום >
הודעה/מחבר
תאריך ושעה
שאלה ‏(יוסי)
11:33
שאלה
שלום,

בן 66.
תקופה ארוכה (כשנה או יותר) שכל בוקר אני קם ויש לי דם ברוק. כאשר אני יורק לכיור את רואה רוק בצבע ורדרד/אדמדם.

בהתחלה הצבע היה קצת יותר בהיר, כמו צהבהב-חום, ובזמן האחרון הוא קיבל גוון יותר ורוד/אדום.

הדם ברוק מופיע לי כמעט כל בוקר במהלך השבוע, ומופיע בבוקר בלבד. בשאר שעות היום לא שמתי לב לדם ברוק.

אציין שאני בתהליך של טיפול שיניים הכולל שתלים.

ברצוני לשאול:
1. ממה יכול לנבוע הדם ברוק? האם זה נובע רק מהשיניים או יכול לנבוע מסיבות אחרות?
2. אילו בדיקות ניתן לבצע כדי לבדוק מדוע יש דם ברוק, והאם הכל תקין?
3. האם כדאי להזדרז בבדיקת התופעה הזו של דם בבוקר ברוק כבר תקופה ארוכה, או שאין צורך בבדיקה?
4. לאיזה רופא מומחה כדאי לגשת לבדוק זאת (כלומר, מומחה באיזה תחום?)

אודה לתשובה,

בברכה,
יוסי
דם ברוק בבוקר ‏(איתי זאבי)
12:16
דם ברוק בבוקר
שלום יוסי, ותודה על הפוסט.
הגורם הנפוץ ביותר לדימום כרוני בחלל הפה הוא דלקת חניכיים. גורמים נוספים כוללים: נגעים שונים ברקמה הרכה, בעיות במערכת העיכול או בעיות במערכת הנשימה. הסיבה שבבוקר הדבר בולט במיוחד היא שבלילה הפרשת הרוק מופחתת באופן משמעותי וכך גם הבליעה. במהלך היום, הפרשת הרוק, אוכל, שתייה, דיבור, בליעה.. ״שוטפים״ את הדם המועט ולכן הוא לא מורגש. בלילה הדם מצטבר ולא נשטף ולכן בבוקר במהלך צחצוח או יריקה מופרש דם רב. במידה והגורם נעוץ בבעיה במערכת העיכול או הנשימה השכיבה בלילה גורמת לדם להצטבר בחלל הפה, בניגוד ליום במהלכו אנחנו לרוב עומדים או יושבים..

במידה וזו דלקת חניכיים, הפיתרון פשוט.. הקפדה על היגיינה אוראלית, טיפול חניכיים על ידי שיננית ובמקרים חריפים יותר, טיפולי חניכיים כירורגיים או עקירות שיניים.

אני ממליץ לך לגשת ראשית לרופא השיניים שלך לבדיקה וטיפול. במידה ואין בעיית חניכיים או בהעדר שיפור, יש לגשת לבדיקת מומחה לרפואת הפה או כירורג פה ולסת, וכן לרופא המשפחה שיבדוק ויפנה למומחים נוספים במידת הצורך.

בהצלחה,

איתי זאבי.
לראש הפורום >
מידע על