פורום מקרקעין

האם אתה מומחה בתחום זה?

zap דפי זהב מפעילה עשרות פורומים, המנוהלים ע"י אנשי מקצוע מומחים בתחומם. זה המקום עבור הגולשים והצרכנים לשאול, להתייעץ ולקבל הכוונה אמינה ומקצועית. כעת לפורום זה דרוש מנהל מקצועי חדש. מעוניין/ת לנהל את הפורום? לחץ/י כאן >

הודעה/מחבר
תאריך ושעה
15:09

מה ההבדל בין תמא 38 לפינוי -פיצוי?

שלום
אנחנו מחפשים דירה למכירה ונתקלנו במודעות שבהם כתוב שהבניין עומד לעבור תמ"א 38 או שהדירה מיועד לפינוי-פיצוי? האם מדובר באותם הליכים או שני דברים נפרדים?

תודה
פינוי בינוי במסגרת תמ"א 38 ‏(עו"ד לירן זילברמן)
11:56

פינוי בינוי במסגרת תמ"א 38

שלום קרן,
"פינוי-פיצוי" הוא לא מונח נכון בתחום ההתחדשות העירונית והוא בכלל לקוח מתכנית ההתנתקות בשנת 2005 שבו פינתה ישראל את יישוביה מרצועת עזה.
בגדול, יש 2 אפשרויות של התחדשות עירונית - פינוי-בינוי או עיבוי-בינוי. באפשרות הראשונה מדובר על הריסת הבניין, תשלום שכירות (אולי זאת הכוונה ב"פיצוי" כפי שאת שמעת) וחזרה לדירה חדשה בתנאים טובים יותר מהדירה הישנה. באפשרות השניה מדובר על חיזוק הבניין הקיים, הוספת דירות ושיפוצו הכללי של הבניין וכל זאת תוך שדרוג הדירות הקיימות בתנאים כפי שנסגרים בין הדיירים ליזם.
בתוך האפשרות הראשונה נוצרה עוד אפשרות של הריסה ובניה (שגם זה סוג של פינוי-בינוי) במסגרת תמ"א 38. לאפשרות זו יתרון מרכזי - לא כפוף לאישורי ועדות התכנון ומקצר זמן והליכים אך החסרון - שהוא מוגבל בזכויות לזכויות התמ"א בתוספת זכויות קיימות, ככל שישנן ומשכך התמורה עשויה להיות פחות טובה מ"פינוי בינוי" באפשרות הראשונה.
אני מציע לכם לפני שאתם סוגרים עם כל יזם לקבל ממשרדנו יעוץ משפטי לכל מהלך שאתם עושים וכך תזכו בליווי מקצועי שיסייע לכם לבצע את העסקה הטובה ביותר.
אם יש רלבנטיות בבניין/דירה שקשורים אליכם אתם מוזמנים לפנות אלינו בעניין. בהצלחה וחג שמח! לרשותך, עו"ד לירן זילברמן

מידע על עורכי דין - דיני מקרקעין